Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Dalsze informacje o łańcuchach na koła

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów na koła można kupić?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich przeznaczenie. Odróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, osobowych, terenowych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi oraz wzorem zaplotu. Różne są także materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci używają głównie stali tytanowej lub manganowej.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, powinno się przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, jazdy po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Nasze dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]