Maska przeciw smogowi – czy warto ja kupić?

Małopolska i duże miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych obszarów Europy. Nic zatem dziwnego, że ich mieszkańcy poszukują sposobów, jakie pozwoliłyby na zminimalizowanie niebezpiecznych skutków zanieczyszczenia atmosfery. Najważniejsze oczywiście okazują się działania, dzięki którym osiągalne będzie zmniejszenie ilości emitowanych pyłów – zarówno przez fabryki, jak i piece w kamienicach. Dopóki jednak w atmosferze wciąż zawartych jest mnóstwo zanieczyszczeń, najważniejsze jest chronienie płuc przed ich niekorzystnym działaniem. Z tego względu tak istotne okazuje się, by ludzie, którzy często spędzają czas na powietrzu, nabyli maskę przeciw smogowi.

Skuteczność maski przeciw smogowi

Maska przeciw smogowi powinna chronić drogi oddechowe od pyłów z powietrza – z tego powodu jej ranty bezpośrednio dotykają polików. Najważniejszymi częściami tego typu masek są rzecz jasna filtry, które blokują drobiny pyłu. Aby były efektywne, powinny być wykonane z aktywnego karbonu o odpowiedniej strukturze, która pozwoli na zatrzymanie nawet niewielkich drobin. Z tego względu należy pamiętać, że po założeniu maski oddychanie ma prawo okazać się w niewielkim stopniu trudniejsze niż bez niej.

Wybór maski przeciw smogowi

Noszenie maski przeciw smogowi przyniesie pozytywne skutki tylko wtedy, gdy będziemy ją zakładać zawsze, gdy przebywamy na otwartym powietrzu. Z uwagi na to przy jej kupnie bezwzględnie powinniśmy dowiedzieć się, czy maska jest dostosowana do wielkości naszej głowy i czy jesteśmy w stanie bez problemu przez nią oddychać. Na rynku sprzedawane są najróżniejsze maski przeciw smogowi – tak nieskomplikowane modele, jak i te, w których wymienia się zużyty filtr. Jeśli zamierzamy korzystać z niej podczas aktywności fizycznej, trafionym wyjściem będzie wybór drugiego typu – te maski są bowiem skuteczniejsze oraz wygodniejsze.