Nowe, lepsze maty grzewcze

Zwykłe maty grzewcze, posiadające system przewodów elektrycznych, mają wiele wad. Najważniejsze to stosunkowo słaba efektywność i mała plastyczność, powodująca, że ich użycie na nietypowych nawierzchniach okazuje się trudne, a czasem też nieosiągalne. Minusów tych nie mają maty grzewcze z nanomateriałów węglowych. Z uwagi na to, że na poziomie molekularnym cechują się spójną strukturą, posiadają wyższą oporność (dzięki czemu lepiej się nagrzewają) oraz pobierają mniej prądu. Ta cecha także umożliwia zastosowanie ich w przypadku różnych materiałów. Jakie jednak dobre strony oprócz tego mają takie maty grzewcze? Kiedy są używane?

Maty grzewcze – atuty

Niski opór powoduje, że węglowe maty grzewcze bywają nanoszone na różnorodne materiały – od tkanin, przez materiały naturalne, aż po tworzywa sztuczne. Produkty posiadające karbonowe maty grzewcze posiadają takie same cechy użytkowe, jak te nie posiadające w ogóle takiego dodatku. Maty grzewcze z karbonu pobierają energię o małym napięciu, dzięki czemu zapewniają ochronę użytkowników – nawet w kontakcie z wodą nie są zagrożeniem. Warto także nadmienić o tym, iż tego typu maty zapewniają równomierne rozprowadzenie ciepła, a dzięki temu komfort eksploatacji wyposażonych w nie wyrobów.

Wykorzystuje się maty grzewcze?

Kiedy zatem stosowane są węglowe maty grzewcze? Najczęściej sięgają po nie wytwórcy sprzętu dla lekarzy oraz rehabilitacyjnego. Oprócz tego stosowane są również w meblach oraz akcesoria domowych – z ich wykorzystaniem produkowane są między innymi ogrzewane fotele. Karbonowe maty bywają też wykorzystywane do wytwarzania sprzętu militarnego, badawczego i maszyn transportowych – między innymi klimatyzacji, ogrzewanych foteli samochodowych, jak również ogrzewania przedziałów kolejowych oraz części narażonych na mróz.