Oryginalny element prywatnych ogrodów, tarasów lub patio – rzeźby z brązu

Jedną z najstarszych metod artystycznego wyrazu stanowi rzeźba. Pierwsze dzieła zaistniały już w czasach prehistorycznych i od tamtej pory są obecne w rozmaitych dziedzinach naszej egzystencji. Widzimy je zwykle tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – w muzeach, świątyniach oraz w galeriach, ale także w przestrzeni ogólnodostępnej: w budynkach urzędów, na ulicach i rynkach, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w codziennym życiu jest na tyle znaczne, że nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, iż dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy napotykamy praktycznie na każdym kroku. W tym wpisie przytoczymy kilka przykładów potwierdzających powyższe słowa.

Metalowe rzeźby w przestrzeni publicznej

Dzieła rzeźbiarzy, również jeśli prezentują sobą ogromne walory estetyczne oraz artystyczne, nierzadko bywają przez nas traktowane jako norma – w przestrzeni publicznej (choć nie tylko) są bowiem spotykane dosłownie na każdym kroku. Niezliczone pomniki, a także rzeźby stawiane na skwerach, na ulicach bądź w przydomowych ogrodach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości polskich miast. Ponad to nierzadko można je zobaczyć także w licznych budowlach. Są dekoracją m.in. w biurach, szkołach czy innych miejscach użyteczności publicznej

Metalowe rzeźby. Kto je przygotuje?

Wspomniane w poprzednim akapicie przykłady to w głównej mierze potężne, nieruchome prace. Ale stanowi to mniejszą część wszystkich rzeźb, z którymi mamy kontakt w naszym codziennym życiu. Istotna większość z nich to jednak niewielkie prace, zamówione z myślą o prywatnym użytku – na przykład nagrody na zwycięzców konkursów, popiersia na zamówienie oraz medale. Inicjatorzy różnego rodzaju turniejów sportowych albo konkursów mają dość łatwe zadanie, ponieważ nabycie rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie generuje sporych kosztów, a ich opracowanie należy po prostu polecić zawodowemu artyście.