Rolety na wymiar, rzymskie, dzień i noc czy zaciemniające – które wybrać?

W przeciwieństwie do mieszkańców krajów skandynawskich, Polacy przyzwyczajeni są do przesłaniania okien. Tak dbamy o naszą prywatność, ale również pomaga to decydować o ilości promieni słonecznych wpadających do pomieszczeń mieszkalnych. Zwykle do zasłaniania okien używamy zasłon i firanek, ale w ostatnich latach coraz częściej wybieramy wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie rolety wewnętrzne znajdziemy w sklepach internetowych?

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy bogaty wybór różnych typów rolet: zaciemniających, rzymskich, ściennych lub okiennych. W większości z nich dostaniemy również wszelkie niezbędne akcesoria, czyli karnisze metalowe, rozety, kółka z żabkami czy wsporniki sufitowe i ścienne. W jednym sklepie będziemy mogli złożyć pełen zestaw konieczny do założenia rolet. A to, które rolety wybierzemy, będzie już zależne od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, żeby robić przemyślane zakupy. Na przykład, rolety rzymskie ładnie wyglądają na niedużych oknach, ale nie poleca się ich alergikom. Na roletach rzymskich dość łatwo osiadają drobinki kurzu, ponieważ produkowane są one z tkanin firanowych lub zasłonowych.

Rolety dzień-noc – ilość światła pod kontrolą

Do regulacji dopływu światła do pokoju posłużą rolety dzień i noc. Zdadzą egzamin praktycznie we wszystkich pomieszczeniach: w salonie, pokoju dziecięcym, biurze, a nawet w łazience. Te rolety posiadają naprzemienny splot wstęg transparentnych i zaciemniających. Wiele możliwości ich ułożenia względem siebie pozwala na regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przenikać. Co ciekawe, regulacja ma miejsce bez potrzeby opuszczania i podnoszenia rolet! Natomiast rozpowszechnione rolety zaciemniające pozwalają na całkowite zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ wyprodukowane są z tworzywa nieprzepuszczającego światła. Rolety zaciemniające przydadzą się szczególnie w sypialni.

Rolety na zamówienie – jak wymierzyć

Nasze okna nie zawsze mają standardowe rozmiary i zdarzyć się może, że rolety o wymiarach sprzedawanych przez producenta nie będą do nich pasować. Wtedy pozostaje nam wykonać rolety na wymiar. Pamiętajmy jednak o tym, żeby dobrze obliczyć rozmiar okien, ponieważ niewłaściwie dopasowane rolety nie spełnią swojej funkcji i będą wyglądać nieestetycznie. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia lub nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, wezwijmy na pomoc profesjonalistę.