Skaner kodów kreskowych – ABC kupującego

Kody kreskowe zdecydowanie ułatwiły ewidencję produktów oraz zakupy. Ich wykorzystanie jest osiągalne dzięki skanerom kodów kreskowych, które niegdyś używane były wyłącznie w marketach. Obecnie jednak są one stosowane także w wypożyczalniach (do ewidencji udostępnień książek), w sortowniach, gdzie ułatwiają zarządzanie paczkami, a od niedawna również w firmach, gdzie dzięki nim możliwe okazało się sprawne wbijanie faktur do bazy danych. Jak jednak spośród wszystkich dostępnych na rynku czytników wybrać skaner kodów kreskowych, który okaże się najlepszy? O jakich cechach nie zapominać przy jego zakupie? Jakie funkcje okażą się najistotniejsze?

Komunikacja komputera ze skanerem kodów kreskowych

Najistotniejszą funkcją skanera kodów kreskowych jest z pewnością połączenie z programem. Przed wyborem koniecznie powinniśmy zatem dowiedzieć się, czy wybrany przez nas egzemplarz działa z wykorzystywanym przez daną firmę systemem – w przeciwnym wypadku niezbędna będzie jego droga wymiana. Na szczęście wiele sprzedawanych w Polsce skanerów kodów kreskowych współpracuje z popularnymi programami – na przykład Subiektem czy PC Marketem. Na magazynach i w dużych sklepach doskonale sprawdzą się czytniki przenośne – w podobnych przypadkach upewnijmy się, czy są one wyposażone w opcję Wi-Fi.

Dodatkowe funkcje skanera kodów kreskowych

Skaner kodów kreskowych powinien być dopasowany do oczekiwań firmy, która będzie z niego korzystała. W razie skanerów kodów używanych na kasach czy w obiegu dokumentów całkowicie wystarczą modele stacjonarne bez niepotrzebnych dodatków. Jeżeli jednak czytniki mają być stosowane przez doręczycieli lub w sortowni, warto postawić na mobilny skaner kodów kreskowych. Niekiedy (w zakładach przemysłowych czy na dworze) potrzebne okażą się również specjalne funkcje – na przykład wytrzymałość na działanie wilgoci lub dużych temperatur.