Sprzedaż polskiego węgla

Promocja polskiego węgla

Przez wzgląd na coraz to nowe wyzwania związane z potrzebą rywalizowania na polskim rynku z węglem importowanym, Południowy Koncern Węglowy S.A. rozpoczął politykę wzmacniania pozycji polskiego węgla.

Węgiel ekogroszek, kamienny, brunatny

Węgiel kamienny jest bardzo popularnym paliwem, a jego wartość energetyczna jest zależna od jego składu (np. od zawartości wody). Węgiel jest nieodnawialnym źródłem energii. Największe złoża węgla kamiennego znajdują się w Chinach, w USA, Indiach, RPA oraz w Australii i na Ukrainie.

Węgiel wydobywany w Polsce

Jeżeli chodzi o wydobycie substancji, jaką jest węgiel w Polsce, to jego pokłady są zlokalizowane głównie na Górnym Śląsku oraz w województwie lubelskim. U lokalnych dostawców jest możliwość nabycia następujące rodzaje węgla:

  • Węgiel typu Gruby I i Orzech – to rodzaje o najwyższej kaloryczności i jednocześnie najmniejszej ilości popiołu pozostającego po ich spalaniu, dlatego są wykorzystywane do ogrzewania gospodarstw domowych
  • Węgiel Groszek – drobny węgiel, którego spalanie następuje w specjalnych kotłach retortowych, które posiadają automatyczne podajniki węgla, co jest ich niebywałą zaletą
  • Miał – wykorzystywany w elektrociepłowniach i elektrowniach, przez wzgląd na jego niską cenę.