Tablice kredowe – używane w szkole ale też do zabawy

Zielona tablica kredowa każdemu kojarzy się ze szkołą, bez względu na to czy ma 15, 40 czy 80 lat. To dlatego, że jest to obiekt wykorzystywany w procesie nauczania od co najmniej dwóch wieków i zdaje się, iż jeszcze przez jakiś czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć też inne zastosowania.

Historia tablic kredowych

Na początku wypada zaznaczyć, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Owszem z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy głównie te pierwsze, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni powstały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bo wytwarzano je z bloków łupkowych bądź desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były używane od początku XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swoją nowszą, zielona wersję – lżejszą, z powierzchnią pokrytą emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe wypadły z obiegu – są wytwarzane do dziś, ale rzecz jasna nie są już drewniane ani z kamienia. Wytwarzanie tablic kredowych w dwóch kolorach jest uzasadnione. Kolor zielony uspokaja i nie męczy oczu, zatem sprawdza się w placówkach oświaty, gdzie należy patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez kilka godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej charakteryzuje się wyższym kontrastem, tym samym dobrze jest montować takie tablice w dużych audytoriach, tak by słuchacze z tyłu wyraźnie widzieli każdy napisany czy narysowany detal. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, chociaż zdrowsze dla wzroku, są pomału zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których plusem jest brak pyłu (pisze się po nich ścieralnym mazakiem).

Jak można użyć tablicę kredową w mieszkaniu?

Tablice kredowe, szczególnie te o czarnym kolorze, to także idealny dodatek dekoracyjny w mieszkania. Wspaniale komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą rozmaite dewizy czy narysować obrazki i powiesić na ścianie zamiast plakatów. Plusem takiej dekoracji jest opcja okresowej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – pudełko kolorowej kredy to koszt maksymalnie 5-9 złotych, a starczy na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można również rozrysować tabele z harmonogramem prac domowych, które muszą zrealizować w tygodniu nasze dzieci. Można także zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć pisanie liter oraz grać z kolegami z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne popularne gry towarzyskie.