Tani węgiel

Nadchodząca zima zawsze sprawia, że wielu z nas zastanawia się, jaki opał zakupić, jeżeli oczywiście nie determinuje tego rodzaj używanego pieca.
Obecnie na rynku oferowane są różne rodzaje opału, więc na małą ilość produktów, w których można wybierać raczej nie możemy narzekać. Często jesteśmy zainteresowani znalezieniem możliwie najtańszej opcji. Pamiętajmy, że należy zwrócić uwagę nie tylko na samą cenę surowca, ale i na jego wartość opałową. Zapoznaj się z różnicami w tych parametrach dla węgla kamiennego i brunatnego.

Tanie rodzaje węgla

Podział węgla na kamienny i brunatny wpływa w dużej mierze na to, ile kosztuje. Węgiel brunatny jest co prawda dużo tańszy, nie mniej jednak także mniej kaloryczny. Ma to niebagatelne znaczenie, gdyż trzeba go spalić więcej niż spalilibyśmy węgla kamiennego. Węgiel kamienny jest relatywnie droższy, co nie oznacza, że mniej opłacalny.
Jeżeli chodzi o sezonowe wahania w cenach węgla to z pewnością nabędziemy tańszy węgiel poza sezonem grzewczym. Na to, czy węgiel będzie drogi, czy tani mają też wpływ czynniki polityczno-społeczne kraju, który zajmuje się jego eksportowaniem.