Samoodkażające się powierzchnie i preparaty hydrofobowe, czyli nanotechnologia

Nanotechnologia, kojarząca się z nowatorskimi rozwiązaniami stosowanymi w medycynie czy przemyśle, jest coraz częściej spotykana w codziennym życiu. Nanocząstki używane są współcześnie przykładowo w impregnatach i środkach czyszczących.

Nanotechnologia – ochrona przed wodą oraz zanieczyszczeniami

Nanotechnologia umożliwia wytwarzanie powłok hydrofobowych, które zabezpieczają praktycznie każdą powłokę przed zanieczyszczeniem różnego pochodzenia, jak również przed wodą. Nanocząstki znajdujące się w impregnatach są znacznie mniejsze od porów materiału, w wyniku czego wnikają one głęboko i stanowią niezwykle efektywną ochronę. Warstwa hydrofobowa nie tylko odpycha wodę i tym samym ochrania przed korozją czy wykwitami wapiennymi, ale także zabezpiecza podłoże przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jednocześnie powłokę hydrofobową charakteryzuje paroprzepuszczalność, czyli umożliwia ona materiałom “oddychać”.
Powłoką hydrofobową pokrywa się drewno, szyby, tekstylia, lakier samochodowy i rozmaitego rodzaju podłoża mineralne, jak fugi, elewacje budynków, beton lub kostkę brukową.

Nanotechnologia – nowoczesne preparaty czyszczące

Nanotechnologia wykorzystywana jest również do wytwarzania preparatów czyszczących. Zawarte w tych preparatach mikroskopijne cząsteczki wyjątkowo skutecznie oczyszczają powierzchnię, gdyż głęboko ją penetrują. Preparaty te bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem nawet trudnych zabrudzeń, jak przykładowo zacieków z kamienia czy tłustych naleciałości w piekarniku. Ponadto w środkach czyszczących znajdują się nanocząstki srebra, które uniemożliwiają rozwój grzybów, roztoczy i pleśni.
Środki czyszczące wytwarzane z zastosowaniem nanotechnologii nie zawierają związków zagrażających zdrowiu ani nie posiadają drażniącej woni. Są to preparaty bezpieczne dla środowiska więc można używać ich nawet na powierzchniach mających kontakt z żywnością, czyli np. na blatach w kuchni. Porównywalnie bezpieczną grupą środków czyszczących są neutralizatory zapachów przeznaczone do domu, samochodu lub wyposażenia dla zwierząt – kuwet oraz legowisk.