Właściwości lecznicze srebra koloidalnego

Bardzo rozcieńczone srebro, które połączono z białkiem bądź żelatyną to substancja , który nazywa się kolargol. O wiele częściej jednak w miejsce właściwej nazwy środek ten określa się mianem srebro koloidalne. Stosowane jest ono głównie w lecznictwie. Sięga po nie wiele działów medycyny.

Srebro koloidalne – naturalny środek leczniczy

Właściwości odkażające srebra koloidalnego sprawiły, że jest ono używane w medycynie. Wyjątkowo często sięga po nie dermatologia oraz okulistyka, zdecydowanie rzadziej wykorzystują je urolodzy. Obecnie koloidy srebra stosowane są jako preparat do użytku zewnętrznego. Właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze sprawiają, że po koloidy srebra sięga się wówczas, gdy mogą rozwinąć się zakażenia o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym. Srebro koloidalne jest wszak rewelacyjnym środkiem antyseptycznym. W leczeniu wykorzystuje się je w postaci maści (dermatologia) lub kropli (okulistyka).

Jak mogą być stosowane koloidy srebra?

Koloidy srebra stosuje się w leczeniu opornie zabliźniających się ran, oparzeń i owrzodzeń. W aptekach dostępne są suplementy diety, które zawierają srebro koloidalne – można je stosować przy grypie oraz przeziębieniu, także jako leki wspomagające leczenie zapalenia oskrzeli, kaszlu czy anginy. Wyjątkowo często koloidy srebra są wykorzystywane do leczenia zmian skórnych. Można je wykorzystywać w przypadku trądziku, egzemy, łuszczycy, różnych postaciach grzybicy i przy łojotoku. Srebro koloidowe okazuje się skuteczne w stanach zapalnych pęcherza moczowego i jelita grubego. Można je zażywać także przy grypie żołądkowej. Zanim zaczniemy stosować preparaty, w których zawarte jest srebro koloidalne, trzeba skontaktować się z lekarzem, głównie w przypadku preparatów do stosowania wewnętrznego. Nie wolno bowiem przekraczać zalecanej dziennej dozy, która jest naprawdę niewielka i wynosi tylko 0,014 mg na każdy kilogram masy naszego ciała. Koloidy srebra można dodawać również do płukania odzieży, a także używać w celu neutralizacji nieprzyjemnego aromatu potu.