Jaki kask motocyklowy będzie najlepszy?

Jazda na motocyklu bez kasku co prawda dla nielicznych osób potrafi być przyjemna, jednak jest naprawdę niebezpieczna, zaś w naszym kraju – też zakazana. Jak udowadniają statystyki, każdego lata można by było ustrzec się aż 50 śmierci w wyniku wypadku – jeśli ich ofiary włożyłyby kask motocyklowy. Udając się w podróż motocyklem koniecznie powinniśmy więc zakupić odpowiedni kask. Szczęśliwie nie jest to problematyczne, gdyż sklepach – zwłaszcza internetowych – dostępne są najróżniejsze modele – dopasowane do konkretnego sposobu jazdy, warunków atmosferycznych i osobistych preferencji. O jakich rzeczach więc powinniśmy wiedzieć kupując kask motocyklowy? Jaki model będzie w konkretnym przypadku najlepszym kupnem?

Kask motocyklowy – materiały

Kask motocyklowy, żeby zagwarantować maksymalną ochronę, musi być wykonany z odpowiednich surowców. Najczęściej stosuje się dziś materiały syntetyczne, takie jak poliwęglany. Ich zastosowanie pozwala na wyprodukowanie modeli bardzo wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne, skrajne temperatury i promienie UV. Wytwórcy kasków motocyklowych często wykorzystują również włókna kompozytowe – węglowe i szklane z żywicą. Są one bardziej kosztowne od tych wykonanych z poliwęglanów, ale zapewniają większy poziom ochrony w przypadku kolizji.

Kask motocyklowy – budowa

Poza surowcem, istotna będzie również budowa kasku motocyklowego. Do spokojnej jazdy na szosie lub po mieście w zupełności starczy kask w stylu weteran, gdyż jest niezbyt ciężki oraz niewielki. Niestety nie chroni żuchwy, przez co nie zda egzaminu w czasie jazdy w terenie lub wyścigowej. W podobnych sytuacjach lepszym pomysłem okaże się kupno modelu enduro (jeśli zamierzamy poruszać się daleko od tras) oraz kasku integralnego wyprodukowanego dla amatorów szybkiej jazdy po trasach asfaltowych.