Nie trzeba zapewne przypominać, jak istotnym podzespołem każdego auta okazują się reflektory. Właśnie od nich zależy bezpieczeństwo na drodze – tak po zmroku, ale też w dzień. Jednak część właścicieli aut je zaniedbuje, czego efektem mogą być najróżniejsze awarie. Często nie są szybko zdiagnozowane i usunięte, a to z kolei może owocować bardzo groźnymi kolizjami. Należy więc napisać, w jaki sposób dbać o lampy samochodowe oraz szybko rozpoznać ich możliwe usterki.
Lampy samochodowe – regulacja
Badania, które odbyły się na krajowych ulicach nie dały optymistycznych wyników – zaledwie 1 na stu właścicieli aut posiada właściwie wyregulowane lampy samochodowe. Tymczasem takie zaniedbania mogą mieć naprawdę nieprzyjemne konsekwencje – źle ustawione lampy niekorzystnie wpływają na innych kierowców, a ich wydajność znacznie się zmniejsza. Jak tego uniknąć? Często regulować lampy samochodowe w warsztacie – zwłaszcza po zmianie żarówki. Nie wydamy na to wiele – sporo firm świadczy tę pomoc za darmo, pozostałe pobierają niewielką opłatę.
Powody usterek lamp samochodowych
Często jednak powód problemów z oświetleniem w aucie tkwi w czymś innym. Wydajność lamp samochodowych bardzo zmniejsza wszak przepalony odbłyśnik – w takich przypadkach należy go wymienić lub zregenerować. Nierzadkim powodem takiego stanu rzeczy okazują się także przepalone żarówki lub kurz na reflektorach. Wiele tych problemów zniknie, kiedy będziemy właściwie troszczyć się o pracę reflektorów. Najczęściej jednak, gdy nadarzy się nieodwracalna awaria świateł samochodowych, jedynym rozwiązaniem okaże się ich wymiana. W specjalistycznych sklepach motoryzacyjnych znajdziemy nie tylko oryginalne podzespoły dla konkretnych modeli aut, ale również ich zamienniki.