Samochody zabytkowe, czyli historia zaklęta w aucie

Samochody zabytkowe to auta, które podziwiają wszyscy. Eleganckie i bardzo zadbane, niesamowicie przykuwają uwagę na ulicy i wyglądają niezwykle szlachetnie. Jakie rodzaje aut możemy zaliczyć do tej kategorii i dlaczego warto wybrać się na Classic Moto Show w Krakowie?

Samochody zabytkowe – wpisanie do wojewódzkiej ewidencji zabytków

Polskie prawo reguluje termin samochodu zabytkowego. Jest to auto mające co najmniej ćwierć wieku oraz posiadające w siedemdziesięciu pięciu procentach autentyczne części. Ustawodawca mówi też o wpisaniu do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Istnieje mnóstwo modeli samochodów zabytkowych, znawcy tematu mówią o oldtimerach, youngtimerach oraz pojazdach historycznych, wszystko zależy od daty wyprodukowania danego pojazdu. Znawcy zabytkowych samochodów określają tak również auta, które dopiero za jakiś czas formalnie będą miały ten status. Do najbardziej spektakularnych modeli należą Fiat 126 P, Cadillac DeVille, Warszawa M-20 oraz Gaz-24 Wołga, które zawsze wywołują niemałe zainteresowanie przechodniów.

Samochody zabytkowe – Classic Moto Show w Krakowie

W całej Polsce organizowane są regularne spotkania fanów samochodów zabytkowych, na których ich właściciele mogą poszczycić się doskonałym odwzorowaniem oryginalnych części, przyciągającymi wzrok szperaczami, czy deską rozdzielczą w bardzo dobrym stanie. Szczególnym powodzeniem cieszy się Classic Moto Show w Krakowie, który jest urządzany od 2012 roku. Cała impreza odbywa się na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej, a uczestniczy w niej nawet kilkaset aut – od Moskwicza 401, przez Skodę 1102, aż po Volkswagena Garbusa i Zastavę 1100. Każdy koneser zabytkowych aut z pewnością będzie usatysfakcjonowany. Podczas wydarzenia można nie tylko popatrzeć na stare pojazdy, ale też kupić autentyczne komponenty. To znakomita okazja do obejrzenia zabytkowych motocykli oraz polskich legend.