Atak na WordPress – komu powierzyć usuwanie malware i wirusów WP?

WordPress stał się w ostatnich latach tak wziętym CMS-em, iż liczbę stron i sklepów działających z jego użyciem liczy się aktualnie w milionach. Częstotliwość stosowania tego systemu zarządzania treścią sprawia, iż strony wykonane na WordPressie bywają ulubionym celem ataków hakerów. W razie zawirusowania witryny złośliwym oprogramowaniem, konieczne będzie czyszczenie zainfekowanego WordPressa.

Po czym poznać zainfekowaną stronę na WordPress?

Witryna wysyła spam? Nie dajesz rady się zalogować? Treści na stronie zmieniły się bez Twojej wiedzy? A może na stronie widnieją przekierowania do nieznanych Ci adresów? To tylko kilka z częstych objawów alarmujących o zainfekowaniu strony. W takich przypadkach nieodzowne jest szybkie działanie, aby znaleźć źródło infekcji i przywrócić stronę internetową do właściwego funkcjonowania. Naprawa zawirusowanego WordPressa zwykle przekracza umiejętności ludzi, którzy na co dzień parają się tylko tworzeniem stron i sklepów na tym systemie zarządzania treścią, wobec tego czyszczenie WordPressa ze szkodliwych wtyczek albo po atakach hakerów warto zlecić fachowcom od tego rodzaju działań.

Jak przebiega usuwanie wirusów ze strony internetowej?

Specjaliści podejmujący się usuwania malware ze stron opartych na WordPressie w obrębie swoich operacji naprawczych prowadzą dokładne sprawdzenie baz danych oraz plików strony. Weryfikują kod użytych na stronie wtyczek oraz motywów, a także pliki wp-config oraz htaccess. W toku czyszczenia zainfekowanego WordPressa wdrażane są na stronie niezbędne zabezpieczenia, które ograniczą niebezpieczeństwo kolejnych ataków. Jeżeli długotrwałe zawirusowanie mogło spowodować włączenie strony do listy zagrożeń (np. w programach antywirusowych), po usunięciu malware z WordPressa eksperci podejmują również niezbędne czynności w celu skreślenia jej z tego rodzaju “czarnych list”. Eliminacja wszystkich następstw zainfekowania nie gwarantuje, iż taki kazus nie powtórzy się w przyszłości, dlatego istotne jest regularne aktualizowanie WordPressa i używanych na stronie wtyczek.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]