Badania operatorów – co to takiego?

Jeżeli chcesz zamówić badania operatorów Bielsko Biała, wejdź na http://www.testybielsko.pl

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się z trwającą długi czas i wyjątkowo wnikliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który zamierza zgłębić nasze rodzinne relacje. Okazuje się jednak, że badania te znajdują też zastosowanie na przykład w czasie określania zdolności do pracy osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: jakich testów należy się spodziewać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie odbiegają bardzo od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. Obejmują więc dokładny wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy inteligencji oraz testy aparaturowe. Bez wątpienia testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia należy podejść w sposób otwarty. Liczy się szczerość oraz rzetelność zaznaczanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe zdają się mieć szczególne znaczenie w wypadku osób zamierzających wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Poznając ją zyskujemy wiedzę, czy badana osoba będzie umiała w dość szybki sposób reagować na dynamicznie występujące w pracy sytuacje. Testy te oceniają także predyspozycje do oceny prędkości obiektów będących w ruchu, koncentracji uwagi i widzenia przestrzennego. Wszystko to ma w wypadku operatorów maszyn budowlanych wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić wyłącznie psycholog posiadający uprawnienia psychologa transportu, do czego wymagane jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, inaczej można utracić uprawnienia do obsługi maszyn. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]