Bezzałogowe statki powietrzne – filmowanie i fotografia

Drony są nad Wisłą coraz bardziej popularne. Ciągle wyrastają nowe firmy, które wykonują rozmaite usługi polegające na produkcji filmów z lotu ptaka. Zobaczmy jakie możliwości dają drony.

Filmowanie i fotografia – filmy reklamowe

Zakres użycia bezzałogowych statków powietrznych jest bardzo duży – dotyczy dziedzin takich jak budownictwo, leśnictwo, geodezja, a także rolnictwo. Z reguły z powietrza nagrywa się filmy reklamowe obiektów (na przykład stadiony), uwiecznia śluby czy koncerty. Rozpowszechnione jest także wykorzystywanie dronów przez agencje nieruchomości, do promocji malowniczych miejsc, przy ocenie rowów melioracyjnych oraz przy inspekcjach transportów kolejowych. Innowacyjne drony chronią ludzi i miejsca – wykorzystywane są do wykrywania zagrożeń, do patrolowania wody – od Gdańska aż po Kraków. Dzięki tym urządzeniom można wykonywać dokładne ortofotomapy i nadzorować inwestycje. Nowoczesne modele filmują w rozdzielczości Full HD oraz fotografują np. w formacie JPG. Najlepsze urządzenia to np. DJI Inspire.

Filmowanie i fotografia – drony przeciwdziałają zamachom

W Polsce żeby wykorzystywać drony do celów zarobkowych konieczna jest licencja UAVO VLOS. Dlatego każde przedsiębiorstwo musi legitymować się uprawnieniami. Żeby móc latać nad miastem konieczne jest też zezwolenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a dron musi być ubezpieczony. Jeśli zatem chcemy wynająć firmę zajmującą się filmowaniem i fotografią z powietrza – sprawdźmy czy legitymuje się stosownymi pozwoleniami. Drony mogą rejestrować wzniosłe wydarzenia z życia, a produkt końcowy – film oraz zdjęcia – jest świetną pamiątką. Są także w stanie reklamować obiekty – Ich zasięg jest niewiarygodnie daleki, a więc warto korzystać z tego innowacyjnego narzędzia.