Co wpływa na koszt wydruku 3D?

Dalsze informacje o koszcie wydruku 3D

Opcja zamówienia wydruku 3D dowolnego projektu, makiety oraz elementów z tworzyw sztucznych zdecydowanie obniża wydatki ponoszone przez wiele firm. O ile zamysłem przedsiębiorstwa jest seryjna produkcja, na ogół decyduje się ono na kupno drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy obsługujących je profesjonalistów. Jeżeli jednakże w grę wchodzi wytwarzanie elementów o ograniczonym nakładzie bądź konieczność skorzystania z modelu 3D jest doraźna, tańszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy opracowaniu planu działań pojawia się najczęściej pytanie: jak oszacować cenę druku 3D?

Czynniki mające wpływ na koszt druku 3D?

Na ostateczny koszt wydruku 3D ma wpływ mnóstwo elementów. Firma zlecająca wydruk 3D nie zawsze ma przygotowany do druku plik we właściwym formacie (czyli STEP bądź STL), dzięki któremu można orientacyjnie określić koszt realizacji zamówienia. Często zlecający przygotowuje zaledwie rysunek projektowy albo fizyczny model. To sprawia, że cena druku 3D jest odpowiednio wyższa ze względu na konieczność przygotowania cyfrowego modelu z rzeczywistego przedmiotu z wykorzystaniem skanera 3D, ewentualnie przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD. Następne czynniki, które znacząco wpływają na końcowy koszt wydruku to, naturalnie, wybór samej techniki druku oraz materiałów, z których wykonany będzie produkt. Równie istotne jest także to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to zwłaszcza od rozmiaru obiektu i tego, czy wydruk ma mieć kompletne czy częściowe wypełnienie) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dalszej obróbki (np. lakierowania lub impregnacji).

Jak wyliczyć koszt druku 3D?

Nie da się właściwie wyliczyć kosztu druku 3D bez uprzednich konsultacji z firmą, u której planujemy zrealizować dane zlecenie. W tym celu wypada wysłać jej plik do ewaluacji bądź, jeżeli nim nie dysponujemy, wypełnić kwestionariusz i jak najdokładniej zaprezentować specyfikę zlecenia. Oszacowanie kosztu druku 3D wykonywane przez firmę CADXPERT jest bezpłatne. Specjaliści CADXPERT służą również poradą odnośnie wyboru materiału i właściwej technologii druku.

Nasze dane:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]