Czym są badania psychologiczne kierowców?

Jeżeli chcesz zamówić badania kierowców Bielsko, skieruj się na www.badaniabielsko.pl

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz autobusów. W ich przypadku istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji zgodnie z przepisami powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ich temat parę zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

ABC badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one postać konwersacji z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w skrajnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest umiejętność szybkiego reagowania, percepcja szybkości, podzielność koncentracji czy widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]