Szkolenia stają się coraz bardziej modne – dzięki nim można m. in. pokonać lęk przed wystąpieniami publicznymi, wypracować asertywność czy nauczyć się zarządzać czasem. Żeby jednak osiągnięcie zamierzonych rezultatów było możliwe, szkolenie musi być dobrze przeprowadzone. Jakie techniki gwarantują sukces?
Jak poprowadzić szkolenie – prace protagonistyczne czy burza mózgów?
Efektywne szkolenie powinno wywołać przewidywane skutki i wzbudzić zainteresowanie uczestników. Sama treść szkolenia nie jest najważniejsza ponieważ, wiele zależy od stosowanych technik oraz zaangażowania prowadzącego. Jak przeprowadzić ciekawe szkolenie? Pamiętajmy, że nie może być ono jednostajne dla uczestników, a także czysto teoretyczne. Właśnie dlatego tak wielu prowadzących stosuje innowacyjne metody do których należą m. in. sesja relaksacyjna, drama, warsztaty czy prace protagonistyczne. Ćwiczenia praktyczne ułatwiają przyswajanie informacji oraz wypracowanie określonych zachowań. W dzisiejszych czasach szczególną wagę przykłada się do szkoleń praktycznych, które przynoszą optymalne efekty. Sama teoria okazuje się niewystarczająca, uczestniczy szkolenia muszą samodzielnie przećwiczyć wybrane elementy.
Jak poprowadzić szkolenie – kiedy techniki szkoleniowe to nie wszystko
Interesujące metody szkoleniowe to jednak nie wszystko. Ważną poradą jest też przeprowadzenie umiejętnego podziału kursantów na grupki, np. na zasadzie losowania. To sprawia, że słuchacze czują się bezpiecznie i właśnie w ten sposób wyglądają m.in. szkolenia dla managerów. Kolejną metodą podziału słuchaczy na grupy jest dołączanie do liderów. Nieco inaczej wygląda jednak kurs wśród osób, które już się znają – mogą dobrać się w grupy samodzielnie. Taki podział gwarantuje, że kursanci będą mogli osiągnąć zamierzone cele, a samo szkolenie będzie ciekawe.