Kompatybilność elektromagnetyczna to zakres cech konkretnego urządzenia, które sprawiają, że może ono właściwie działać w danych warunkach oraz nie wpływać negatywnie na pracę innych maszyn znajdujących się niedaleko. Normy uchwalone na obszarze Unii Europejskiej mówią, iż niemal wszystkie układy elektroniczne wchodzące na rynek Wspólnoty muszą zaliczyć testy EMC, które udowodnią ich kompatybilność. Należy przeprowadzić je w odpowiednim laboratorium – w Polsce funkcjonuje ich stosunkowo dużo, jednak nie zawsze oferują one te same usługi. Jak więc w tym gronie wyszukać te najlepsze? O czym nie należy zapominać podczas wyboru laboratorium EMC?
Laboratorium EMC – rodzaj badań
Podczas poszukiwań odpowiedniego laboratorium EMC kluczowe na pewno okazuje się to, które testy są tam wykonywane. Nie zapominajmy bowiem, że rozmaite laboratoria mają różny zakres usług – wynika to na przykład z ograniczonego sprzętu. Niekiedy nie są nam potrzebne wszystkie testy, jednak jeżeli zajdzie taka konieczność – wybierzmy laboratorium EMC, które świadczy wszystkie testy. Oprócz tego istotne jest również to, jakiego typu przyłącza i sieci stosowane są w placówce, ale tego niestety zwykle nie sprawdzimy w oficjalnej dokumentacji.
Czego dowiedzieć się przed zawiązaniem współpracy z laboratorium EMC?
Co więc zrobić, kiedy ważne są dla nas testy przeprowadzane na mniej powszechnych przyłączach? Trafionym wyjściem w podobnych przypadkach okaże się na pewno przesłanie zapytania, dzięki któremu dowiemy się, czy nasze urządzenie może przejść testy w danym laboratorium. Określmy w nim takie parametry produktu, jak masa, typ przyłączy oraz ich ilość, jak również typ zasilania. Warto też spytać o możliwość wzięcia udziału w badaniach – wiąże się to bowiem z różnymi korzyściami.