Świadectwo energetyczne budynku – kiedy jest niezbędne?

Mieszkańcy budynków wolno stojących z pewnością dobrze wiedzą, jak wielkie wydatki wiążą się z ogrzaniem domu. Nie powinno zatem dziwić, iż podczas poszukiwań kolejnego mieszkania dla wielu kupujących najbardziej istotne będą właściwości cieplne danego obiektu. Właśnie z tego powodu Ministerstwo Infrastruktury określiło przepisy, według których sprzedający nieruchomość powinien przedstawić kupującemu świadectwo energetyczne nieruchomości. Dotyczy to wszystkich oferowanych lokali mieszkalnych, a jego specyfikę reguluje ustawa. Co wiec musi widnieć w świadectwie energetycznym budynku? I, co najważniejsze, której firmie powierzyć jego wystawienie?

Specyfika świadectw energetycznych budynków

Świadectwa energetyczne budynków to certyfikaty, w których zawarte są dane dotyczące liczby energii niezbędnej do ogrzania pomieszczeń. Jest ona obliczana w oparciu o porównanie ilości energii zużywanej przez dany okres rozliczeniowy do zaspokojenia potrzeb mieszkańców domu. Świadectwo energetyczne budynku naprawdę ważne jest dla obiektów używanych przez urzędy i tych, które mają powierzchnię większą niż 500 m2 – w nich świadectwo energetyczne musi widnieć w punkcie dostępnym dla wszystkich mieszkańców.

Komu powierzyć przygotowanie Świadectwa energetyczne budynków?

Jak łatwo się domyślić, świadectwa energetyczne budynków muszą zostać przeprowadzone przez certyfikowanych specjalistów. To zaś sprawia, iż ich znalezienie z pewnością nie będzie problemem tak poważnym, jak w przypadku wielu pozostałych usług – zwłaszcza, iż świadczące je przedsiębiorstwa działają we wszystkich dużych miejscowościach. Znacznie istotniejsze będzie jednak to, by nie zapominać o tym, by wyszukać fachowca we właściwym czasie. Świadectwo energetyczne budynku obowiązuje bowiem tylko przez 10 lat – następnie musimy zlecić je kolejny raz.