Szukasz projektanta wnętrz? To poradnik dla Ciebie

Zaaranżowanie wnętrza samodzielnie może być wielką przyjemnością, ale nietrudno wtedy o błędy. Prawidłowo zagospodarowane pomieszczenie jest wszak nie tylko atrakcyjne, lecz również, a może w szczególności, funkcjonalne. Do właściwego zaaranżowania domu potrzebne są odpowiednie kwalifikacje – dlatego dobrze powierzyć to sprawdzonemu architektowi wnętrz. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że nasze mieszkanie zostanie dobrze urządzone, zaś my będziemy korzystali z niego wygodnie. Na czym jednak polega praca architekta wnętrz? Co musi znaleźć się w opracowanym przez niego dokumencie? I wreszcie – jak znaleźć projektanta, którego wskazówki nas usatysfakcjonują?

Co zrobi projektant wnętrz?

Projektant wnętrz przygotuje dla nas dokument definiujący pomieszczenia domu. Zawarte będą w nim dane o rozmieszczeniu wszystkich mebli oraz innych elementów wyposażenia. Bardzo istotne będzie także, to iż architekt wnętrz pomoże nam skompletować meble, a jeśli nie znajdzie odpowiednich na rynku – zaprojektuje je oraz zleci ich wykonanie sprawdzonemu fachowcowi. W dokumencie opracowanym przez architekta wnętrz powinny być zawarte również informacje o przyłączach centralnego ogrzewania, elektrycznych oraz oświetleniu – to ostatnie bardzo rzutuje wszak na nastrój mieszkańców wnętrza.

Projektant wnętrz – jak znaleźć?

Czasem sprawdzonego architekta wnętrz polecą nam bliscy lub deweloper. Często niestety powinniśmy wyszukać go samemu. Szczęśliwie nie jest to trudne – należy tylko wszak wejść do sieci. Za pomocą specjalnych aplikacji szybko znajdziemy ciekawe ogłoszenia. Jak z nich wybrać najlepsze? Źródłem informacji o umiejętnościach oraz sposobie projektowania projektanta wnętrz będą jego wcześniejsze realizacje – przed podpisaniem umowy z konkretnym fachowcem bezwzględnie je obejrzyjmy. Powinniśmy również dowiedzieć się, co o konkretnym projektancie mówią poprzedni zleceniodawcy – to umożliwi uniknięcie przykrych niespodzianek.