Kiedyś w celu wykonania kadrów z lotu ptaka niezbędne było wykorzystanie samolotu. To sprawiało, że spotykane były one tylko w wysokobudżetowych filmach. Obecnie na szczęście zrobienie tego typu kadrów okazuje się znacznie łatwiejsze niż przed laty. Jest tak dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań – czyli dronów. Te bezzałogowe, niewielkie śmigłowce są obecnie dość niedrogie, a przy tym pozwalają na zamocowanie najwyższej jakości aparatu fotograficznego. Z pomocą współczesnych dronów możliwe jest wideofilmowanie z powietrza w doskonałej jakości, a ceny tych przedsięwzięć będą znacznie mniejsze niż kiedyś. W jakich sytuacjach więc najchętniej stawiamy na filmowanie z powietrza?
Filmowanie z powietrza – osobiste projekty
Niższe koszty zakupu dronów spowodowały, że filmowanie z powietrza staje się coraz popularniejsze w gronie zwykłych klientów. Absolutnie nie zaskakują dziś zdjęcia wykonane dronem upamiętniające prywatne imprezy – między innymi komunie czy śluby. Garść kadrów wykonanych z lotu ptaka naprawdę ożywia klip oraz powoduje, iż ten bardziej oddaje atmosferę uwiecznionych wydarzeń. Stąd też nierzadko możemy spotkać operatorów dronów na podobnych imprezach.
Pozostałe przykłady wykorzystania filmowanie z powietrza
Znacznie chętniej wideofilmowanie z powietrza wykorzystują oczywiście firmy. Nie powinno to zaskakiwać, bo sposób ten – w odróżnieniu od filmowania z samolotu – umożliwia znaczne obniżenie ceny wykonania filmów. Z tego powodu wideofilmowanie dronem jest bardzo często wybierane przez producentów klipów promocyjnych (zwłaszcza, jeżeli są to filmy popularyzujące miasto lub ośrodek wczasowy) oraz reportaży. Filmowanie z powietrza okazuje się również technologią często stosowaną przez realizatorów relacji z wydarzeń sportowych oraz muzycznych, a oprócz tego – na przykład przy monitorowaniu postępów większych robót budowlanych.