Płytki ceramiczne – na co zwrócić uwagę podczas remontu

Wśród najróżniejszych materiałów wykończeniowych największym uznaniem cieszą się płytki ceramiczne. Ich popularność nie może oczywiście dziwić – mają bowiem wiele zalet, które powodują, że są często wykorzystywane tak w prywatnych domach, jak i budynkach publicznych. Są bardzo wytrzymałe na działanie wody oraz łamanie, a mnogość projektów pozwala włączyć je do najróżniejszych wnętrz. Jak jednak je kłaść? O czym pamiętać, by końcowy efekt spełnił nasze oczekiwania?

ABC wyboru płytek ceramicznych

Przy kupnie płytek najistotniejsza będzie cechująca je ścieralność. Produkty z 3 najniższymi klasami polecane są wyłącznie do kładzenia w pionie. Nie powinno się stosować ich na posadzce, bo tam sprawdzą się płytki ceramiczne o IV i V klasie ścieralności. Warto zwrócić uwagę także na twardość kafelków – właśnie ona wpływa na ich wytrzymałość. W przypadku płytek podłogowych powinniśmy też sprawdzić ich antypoślizgowość – im wyższa jest ta wartość, tym bezpieczniejsze będą płytki. Pamiętajmy, iż płytki ceramiczne z małą grupą nasiąkliwości prościej czyścić.

Jak przygotować powierzchnię pod płytki ceramiczne?

Najistotniejsze będzie dokładne wyczyszczenie podłoża, na którym kładzione będą kafelki. Jeżeli zbudowana jest z chłonnego surowca, powinniśmy również ją zagruntować. Płytki ceramiczne możemy również położyć na stare płytki – wcześniej musimy jedynie przemyć je wodą ze środkiem powierzchniowo czynnym i porysować ich wierzch, bo w ten sposób polepszymy ich przyczepność.