Hosting. Współdzielony, VPS czy dedykowany serwer?

Prowadząc stronę internetową zwykle nie posiadamy swojego serwera. Jak jednak wiadomo, można je zwyczajnie wynająć. Hosting, bowiem tak określana jest oferowana przez mnóstwo firm usługa, pozwala na umieszczenie plików serwisu na serwerze oraz użyczenie ich odwiedzającym. Hosting kierowany jest do różnych klientów – są wśród nich zarówno małe oraz średnie firmy, jak i odbiorcy indywidualni, którzy redagują witrynę hobbystycznie. Jakie więc typy hostingu są dostępne na rynku? O czym trzeba pamiętać wybierając hosting? Jak znaleźć usługę, która zapewni bezproblemowy dostęp do strony o każdej godzinie z dowolnego kraju?

Hosting – jaki okaże się odpowiedni?

Dostawcy oferują głównie trzy rodzaje hostingu. Najmniej kosztowny jest hosting współdzielony, a zatem wydzielona przestrzeń na dysku. Świetnie zdaje on egzamin dla stron z małą ilością gości, jednak w przypadku popularniejszych stron może stać się nieodpowiedni. W takich przypadkach dobrze postawić na hosting VPS, w ramach którego dostajemy udostępnioną maszynę wirtualną i który będzie zdecydowanie wydajniejszy od hostingu współdzielonego. Strony wyświetlane przez setki internautów powinniśmy instalować na serwerach dedykowanych – realnych komputerach, jakimi opiekuje się firma świadcząca usługę hostingową.

Najlepszy hosting – specyfikacja

Bez względu na to, który typ hostingu zamówimy, warto zwrócić uwagę na jego zalety. Jakie powinien posiadać odpowiedni hosting? Najistotniejszą zaletą okaże się z pewnością stabilność – internauci powinni bez problemu odwiedzić daną stronę o dowolnej godzinie. W przypadku niezawodowych klientów niezwykle istotne będzie także to, żeby eksploatacja systemu serwera nie przysparzała problemów oraz umożliwiała bezproblemową instalację popularnych programów CMS – na przykład Joomli, Magneto lub WordPressa oraz zarządzanie umieszczonymi na serwerze dokumentami.