Sterowniki PLC umożliwiają dokładne kontrolowanie pracy maszyn przemysłowych. Używając ich można usprawnić pracę każdego zakładu, a możliwość programowania sprawia, że można w łatwy sposób dopasować do aktualnych wymagań.
Cykl pracy sterowników PLC
Parametrem, który wyróżnia je na tle zwykłych sterowników jest to, że ich praca jest cykliczna. Kontroler PLC wypełnia kolejno każdy z rozkazów zawartych w programie, zaś gdy ten się skończy, ponawia całą procedurę, sprawdza stany wejść oraz eksportuje je do konkretnego pliku, a następnie rozpoczyna wykonywanie kodu od nowa. Języki, służące do tworzenia algorytmów zarządzających działaniem kontrolerów dostarczane są najczęściej przez ich producentów.
Sterowniki PLC – historia
Pierwsze sterowniki PLC pojawiły się w drugiej połowie lat 60 ubiegłego wieku. Z początku używane były przez firmy ze Stanów Zjednoczonych i RFN, ale szybko dotarły również za Żelazną Kurtynę. Pierwsze tego rodzaju kontrolery zjawiły się w Polsce w 1975, a ich regularna produkcja zaczęła się pod koniec tej dekady.
Rodzaje sterowników PLC
Najczęściej wybieranym typem kontrolerów PLC są urządzenia kompaktowe, pozwalające na zarządzanie pojedynczym podzespołem. Poza tym, wytwarza się także sterowniki modułowe różnych rozmiarów oraz kontrolery centralizowane, w skład których wchodzą różne urządzenia zarządzane przez główną jednostkę.
Zalety sterowników PLC
Sterowniki PLC, pomimo stosunkowo dużych cen, umożliwiają minimalizację kosztów użytkowania maszyn fabrycznych. Mają nieduże wymiary, a znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia błędów.