Depresja

Depresja objawia się na mnóstwo sposobów. Techniki terapii są bardzo różnorodne, a to, na którą z nich w danym przypadku się zdecydować, jest zależne od wielu czynników. Jak współcześnie odbywa się leczenie depresji i jakie z używanych sposobów dają najlepsze rezultaty?

Które środki pomogą w leczeniu depresji?

Psychiatrzy najczęściej wybierają chemiczne leczenie depresji w trudnych przypadkach. Zwykle wybierają dla pacjentów wybierają środki takie jak fluoksetyna, deanol oraz reboksetyna. Terapia z ich wykorzystaniem zajmuje mniej więcej sześć miesięcy i musi odbywać się pod opieką lekarza – nie wolno samodzielnie przestawać zażywać leków czy ograniczać ilości. Chemiczne leczenie depresji to bardzo efektywna metoda, ale nie we wszystkich sytuacjach można je wybrać.

Leczenie depresji aktywnością fizyczną

W ostatnim czasie często stosowaną metodą leczenia depresji jest rehabilitacja ruchowa. Źródłem jej skuteczności jest to, że ruch ma wpływ na wzrost poziomu endorfin – umysł chorego po niej sprawniej działa, a on sam stopniowo nabiera chęci do dalszej rehabilitacji.

Psychologiczne leczenie depresji

Na psychoterapię powinniśmy postawić szczególnie gdy pacjent przeżył duży stres – śmierć partnera albo wypadek. Leczenie depresji z udziałem psychologa dobre efekty daje jedynie kiedy pacjent ma zamiar współpracować, ale jest metodą uznawaną za najefektywniejszą – zwalcza przyczynę depresji, a nie symptomy.