ERCP – badanie

ERCP to metoda, która umożliwia poznanie stanu jelit, trzustki i żołądka. Chociaż pacjentom może jawić się jako nieprzyjemna, jej zastosowanie daje szansę na wykrycie wiele chorób w pierwszym stadium rozwoju i, tym samym, wprowadzić efektywną kurację. O co dokładnie chodzi w ERCP? W jakich przypadkach musi być przeprowadzone? Co oznacza dla chorego?

Na czym polega ERCP?

ERCP wymaga wprowadzenia do przewodu pokarmowego pacjenta kabla ze sprzętem umożliwiającym wykonanie badania wykazującego cechy wziernik i rentgena. Z uwagi na występujące czasem odruchy wymiotne, niezbędne okazuje się również znieczulenie przełyku.

W jakich przypadkach przeprowadzić ERCP?

Lekarze zwykle przeprowadzają ERCP pacjentom skarżącym się na dolegliwości brzucha albo nagłe schudnięcie. ERCP daje także szansę na potwierdzenie rezultatów pozostałych badań krwi oraz kału – zwłaszcza, jeśli podejrzewa się schorzenia trzustki, jelit oraz wątroby.

Jak przygotować się do ERCP?

Zanim wykona się ERCP konieczny jest ścisły post trwający co najmniej osiem godzin. Pacjenci, których czeka opisywany zabieg nie powinni też zażywać leków sprzyjających zmniejszeniu krzepliwości krwi. Medyk prowadzący badanie powinien zostać poinformowany o dręczących nas alergiach oraz przewlekłych chorobach.

Co czeka nas po ERCP?

Pacjent, który przeszedł ERCP musi zostać w szpitalu przynajmniej 120 minut – tak długo działają leki znieczulające. Niecały tydzień po ERCP być może będzie również skarżyć się na dyskomfort w przełyku. Mniej często pojawiają się natomiast powikłania, z których najczęstsze okazuje się zapalenie trzustki.