Fakty i mity o operacji piersi

Operacja piersi jest niejednokrotnie najskuteczniejszym sposobem na zwalczenie śmiertelnych schorzeń gruczołu sutkowego. Do popularnych schorzeń gruczołu sutkowego zaliczają się zarówno te złośliwe, jak i niegroźne guzy piersi, takie jak włókniaki. Nieprawdą jest, że schorzenia te dotykają wyłącznie pań po 55 roku życia. Z takimi problemami ze strony osłabionego organizmu coraz częściej zmagają się nawet nastolatki.

Zabezpiecz się przed operacją piersi – metody ujawniania dolegliwości gruczołu sutkowego

Banalne metody palpacyjne to najważniejsze testy jakie należy przeprowadzić, żeby zdiagnozować nowotwór sutków. Konieczna jest również analiza mammograficzna, która umożliwia znalezienie rosnących zmian. Zapamiętajmy, że zmiany kancerogenne to nie ostateczne rozstrzygnięcie, a operacja piersi może doprowadzić do pełnego wyleczenia. Najistotniejsze jest szybkie wykrycie niepokojących schorzeń, żeby można było efektywnie zapobiec rozrostowi nowotworu. Badania prewencyjne zapewniają zdiagnozowanie niebezpiecznej choroby, w związku z tym nie wolno ich bagatelizować.

Operacja piersi – technika BCT kontra usunięcie całego gruczołu

Dawniej uważało się, że tylko tzw. ekstyrpacja gruczołu jest środkiem będącym w stanie pokonać nowotwór. Usunięcie całości gruczołu wraz z sąsiadującymi węzłami chłonnymi to jednak dla kobiety olbrzymi szok. Zdarzają się trudności z aprobatą nowego stanu rzeczy, obniża się samoocena. Z tej przyczyny współcześnie dokonuje się tzw. operacje breast conserving, które charakteryzują się wycięciem wyłącznie komórek zaatakowanej schorzeniem piersi. Węzły chłonne nie są wycinane. Metoda oszczędzająca jest polecana wyłącznie wtedy, jeśli guzek nie przekracza 2,5 centymetrów, a po jej wykonaniu obligatoryjna staje się kolejna terapia. Przeważnie chirurdzy po takiej operacji piersi polecają radioterapię. W przypadku niezłośliwych guzków (na przykład cysty lub włókniaki), które zdarzają się zazwyczaj u młodych kobiet, prowadzone jest chirurgiczne wyłuskanie guzka, przebiegające bez konieczności korzystania z narkozy.