Rocznie guz jelita jest przyczyną zgonu prawie czterystu tysięcy ludzi z różnych krajów . Zazwyczaj diagnozuje się go u osiemdziesięciolatków, ale nie jest to regułą, ponieważ na tę chorobę cierpią także młodsi ludzie. Co interesujące, guz jelita jest schorzeniem rzadkim w państwach drugiego świata, dotykając w szczególności mieszkańców państw rozwiniętych. Wykryty w pierwszym stadium rokuje dość dobrze, ale śmiertelność zwiększa się w przypadku jego późnego wykrycia. Warto zatem przeczytać coś na jego temat – przez to będziemy mogli w porę zareagować. Jak go rozpoznać? Na czym polega leczenie raka jelita grubego? Co sprzyja jego występowaniu?
Guz jelita – symptomy
Raka jelita zapowiadają zwłaszcza krwawienia z układu trawiennego oraz bóle jamy brzusznej – obserwuje się je u niemal trzech czwartych pacjentów. Częstym objawem bywa też niedokrwistość, chudnięcie oraz wzdęcie brzucha, zaś w skrajnych przypadkach raka można wyczuć dotykiem. Udowodniono, że pojawieniu się guza jelita sprzyja nikotynizm, spożywanie czerwonego mięsa, mało sportu oraz czynniki dziedziczne.
Leczenie guza jelita
Stuprocentową pewność diagnozy raka jelita daje między innymi USG lub kolonoskopia. Metoda leczenia jest uzależniona od poziomu zaawansowania guza – niewielkie zmiany należy wyciąć chirurgicznie, natomiast guz jelita w średnim stopniu umożliwia zastosowanie radioterapii. Znaczne guzy są wskazaniem dla chemioterapii, której niekiedy towarzyszą metody operacyjne oraz radioterapię.