600,000 śmierci rocznie to wystarczający powód, żeby nie bagatelizować guza jelita grubego. Mimo że jest uznawany za schorzenie ludzi po siedemdziesiątce, to niekiedy dotyka również młodszych chorych. Fakt, czy będzie wyleczony, zależy zwłaszcza od chwili zdiagnozowania. Kiedy będzie zdiagnozowany we wczesnym stadium, szanse na wyleczenie będą duże. Jeśli jednak guz odbytnicy będzie rozpoznany później, chory może nie zdołać jej zwalczyć. Warto więc wiedzieć, jak go rozpoznać i bezzwłocznie zgłosić się do przychodni.
Symptomy guza odbytnicy
Guz odbytnicy zwykle daje o sobie znać krwawieniami z układu pokarmowego. U więcej niż połowy chorych zauważalne są poza tym bóle jamy brzusznej, które przybierają na sile razem z postępami schorzenia. Chorzy nierzadko bardzo prędko tracą masę, jedna trzecia wśród nich walczy się też z niedokrwistością. Objawem guza odbytnicy jest też gorączka, brak łaknienia oraz niedrożność jelit. Po stwierdzeniu tych objawów, bezwzględnie należy poprosić o pomoc lekarza, który zleci kolonoskopię czy USG, by potwierdzić rozpoznanie.
Jak zwalczyć guza odbytnicy?
W początkowym okresie schorzenia osiągalne będzie pokonanie guza odbytnicy przez jego operacyjne wycięcie. Kiedy rak jest już rozwinięty, specjalista może wyciąć odcinek jelita oraz zrobić stomię. W leczeniu raka odbytnicy ważna jest chemioterapia, choć przeprowadzana jest zwłaszcza u pacjentów z przerzutami. Radioterapia znajduje zastosowanie tak na początku nowotworu, jak w fazie terminalnej.