Implantacja portów naczyniowych

Lekarze są zgodni – porty naczyniowe to prawdziwy przełom w lecznictwie. Dzięki nim znacznie wzrosła wygoda pacjentów poddawanych kuracji dożylnej, a lekarze i pielęgniarki rzadziej notują uboczne skutki wkłuć. Do czego konkretnie służą porty naczyniowe i kiedy powinniśmy na nie postawić?

Kiedy warto używać portów naczyniowych?

Najczęściej używa ich onkologia – chemioterapia może wywierać niekorzystny wpływ na tkankę ich tętnic, a porty naczyniowe w dużej mierze zmniejszają podobne problemy. Często stosuje się je także w leczeniu hemofilii lub w żywieniu pozajelitowym – w podobnych chorobach niezbędne jest regularne wykonywanie wkłuć – a te w trosce o komfort pacjenta zastąpią porty naczyniowe.

Zalety portów naczyniowych

Chorzy, którym założono porty naczyniowe mają możliwość normalnego funkcjonowania – w przeciwieństwie do tradycyjnych wenflonów, nie wystają na zewnątrz i nie wpuszczają do krwiobiegu ciał obcych. Porty naczyniowe pozwalają także na wyeliminowanie dolegliwości związanych z podaniem przez kroplówkę wykazujących skutki uboczne leków – dzięki nim substancja doprowadzana jest bezpośrednio do żyły głównej.

Czyszczenie portów naczyniowych

Chorzy mający porty naczyniowe nie mogą zapominać o ich częstym przepłukiwaniu – także, gdy port port jest akurat nieużywany. Do płukania portu używa się środków zawierających sole, leki przeciwzakrzepowe i związki sterylizujące.