Jak przebiega operacja usunięcia nadnerczy

Nadnercza to niewielkie narządy zlokalizowane nad nerkami. Wytwarzanie związków koniecznych do właściwego działania organizmu to ich najistotniejsza funkcja. Sprawdźmy, kiedy niezbędne są zabiegi nadnerczy.

W jakich przypadkach proponuje się usunięcie nadnerczy?

Do szczególnie powszechnych dolegliwości nadnerczy zaliczamy zespół Conna, różnego rodzaju gruczolaki i guzy i torbiele. Rekomendujemy konsultację u dobrego lekarza, kiedy zauważymy dokuczliwe sygnały, takie jak huśtawki nastrojów, upośledzenie narządu wzroku, wzmożone pocenie się albo zbyt częste oddawanie moczu. Żeby zdiagnozować problem prowadzący do usunięcia nadnerczy, koniecznie zaleca się kompleksowe analizy krwi, których celem jest ustalenie stężenia substancji chemicznych takich jak aldosteron, androgeny, czy adrenalina. Lekarz zleci też przeprowadzenie tomografii komputerowej.

Jak wykonuje się usunięcie nadnerczy

Dzisiejsza nefrologia proponuje najczęściej laparoskopowe usunięcie nadnerczy. Inna nazwa tej procedury to adrenalektomia. Operacja nie jest bolesna, a polega na wprowadzeniu we wnętrze organizmu mikroskopijnych rejestratorów i narzędzi chirurgicznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu wykonuje się tylko drobne nacięcia. Nefrolog obserwuje przebieg operacji w ogromnym przybliżeniu na ekranie umieszczonym na sali operacyjnej, dzięki czemu może starannie usunąć nadnercze. Po przeprowadzeniu wziernikowania osoba chora może wrócić do normalnego życia w ciągu kilkunastu dni. Standardowa resekcja organu stosowana jest w skomplikowanych przypadkach.