Kto musi wykonywać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe Bielsko - dowiedz się więcej o tych usługach

Pracą na wysokościach nazywamy pracę wykonywaną na wysokości powyżej trzech metrów ponad podłogą bądź gruntem. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale również pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz osoby reprezentujące wiele innych branż. Jak wyglądają tego rodzaju badania?

Charakter badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo iż według przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy powinna odbywać się z używaniem właściwych zabezpieczeń, jest szczególnie niebezpieczna, w związku z tym badania wysokościowe mają na celu wyeliminowanie z niej osób, dla których może być groźna. Pracy tego typu nie powinny wykonywać osoby mające tendencje do zawrotów głowy, cierpiące na kłopoty z równowagą bądź wykazujące kłopoty ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi więc kompleksowa diagnostyka z zakresu neurologii, okulistyki i laryngologii (co ma związek z błędnikiem i równowagą). Badania wykonuje się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń. W czasie badań można też zdiagnozować problemy do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do robót na wysokości, ich przeprowadzenie jest więc szczególnie ważne. Nie należy obawiać się, że niezbędne będzie poświęcenie na te badania dużo czasu, bo istnieje możliwość wykonania pełnej diagnostyki nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – termin ważności?

Badania wysokościowe należy przeprowadzić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie oznacza to, że wystarczy wykonać je tylko raz. Pamiętając, iż w toku pełnienia obowiązków mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, iż taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego typu należy poddawać się co dwa-trzy lata. Osoby, które mają więcej niż pięćdziesiąt lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im każdego roku.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]