Mimo że zjawisko głodu zostało w znacznym stopniu wyeliminowane, duża liczba osób zmaga się nadal z niedożywieniem. Szczególnie często okazuje się ono skutkiem najróżniejszych chorób, między innymi bulimii czy nowotworów. Niedożywienie daje o sobie znać nie tylko obniżeniem masy ciała, ale także obniżeniem odporności, problemami z koncentracją i depresją. Jak sobie z nim radzić? Oczekiwane efekty daje często odpowiednio skomponowana dieta, choć czasem potrzebne okaże się leczenie niedożywienia poprzez żywienie dożylne.
Reguły leczenia niedożywienia
W leczeniu niedożywienia największe znaczenie ma właściwa dieta. Powinna ona zakładać zarówno jedzenie optymalnych ilości pożywienia, jak i ich właściwe rozplanowanie. Dietetycy nie rekomendują spożywania zbyt obfitych posiłków – lepiej bowiem jeść mniej, ale częściej, dzięki czemu organizm będzie mógł w stu procentach je przetrawić. Polecane jest również spożywanie dań lekkich – system trawienny przy niedożywieniu nie jest bowiem zbyt efektywny.
Nie zaniedbujmy leczenia niedożywienia
Leczenie niedożywienia powinniśmy podjąć kiedy tylko stwierdzimy początkowe jego objawy. Za późno podjęte leczenie niedożywienia skutkuje niestety wieloma poważnymi chorobami, z których należy wspomnieć na przykład anemię, łamliwość kości czy upośledzone bliźnienie się ran. W ekstremalnych przypadkach niedożywienie potrafi nawet prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci – nie należy zatem lekceważyć jego objawów.
Recomed