Niedrożność jelit jest niebezpieczna

Mimo że często jest bagatelizowana albo mylnie utożsamiana ze zwykłym zatwardzeniem, niedrożność jelit potrafi przynieść bardzo nieprzyjemne konsekwencje. O fakcie, że nie jest to zaparcie, pacjent dowiaduje się dopiero, gdy pojawiają się symptomy inne niż kłopoty z wypróżnieniem. Bagatelizowanie pierwszych objawów to duży błąd, gdyż niedrożność jelit może być związana z różnymi groźnymi schorzeniami, zaś sama stosunkowo często skutkuje śmiercią chorego. Jak tego uniknąć? Jak zdiagnozować niedrożność jelit? Jak przebiega kuracja tej dolegliwości?

Objawy niedrożności jelit

Najistotniejszym objawem niedrożności jelit są problemy z oddaniem stolca. Niemal zawsze występują z nimi bóle brzucha, które stopniowo się wzmagają. Pacjent z tą chorobą zwykle wymiotuje – najpierw zawartością pierwszego odcinka układu trawiennego, potem jelita grubego o wyczuwalnym zapachu kału. W ostatnim stadium niedrożności jelit chory miewa także rozdęty brzuch. Nie należy bagatelizować opisanych sygnałów – mogą być wszak skutkiem niedawnych zabiegów, zapętlenia jelita czy nawet nowotworu.

Leczenie niedrożności jelit

Pacjentowi z niedrożnością jelit pod żadnym pozorem nie powinniśmy dawać środków przeczyszczających – takie działanie jedynie pogorszy jego stan. Nie należy również stosować ciepłych okładów. Jeżeli stwierdzimy takie objawy, musimy jak najszybciej powiadomić specjalistę, ponieważ jedyną techniką jej kuracji jest operacja. Do pojawienia się medyka możemy natomiast zastosować mokry kompres, bo ten trochę uśmierzy ból.