Oddział chirurgii onkologicznej

Mimo że zwykle kojarzony bywa z zabiegami, praca chirurga nie ogranicza się wyłącznie do tego. Lekarze tej specjalizacji parają się bowiem też rozpoznaniem różnych schorzeń układu pokarmowego, pęcherza moczowego, a także jamy brzusznej, piersi i szyi. Poza tym powinniśmy pamiętać, że powstały specjalizacje chirurgiczne, związane z danym fragmentem organizmu – między innymi chirurgia dziecięca lub kardiochirurgia. Kiedy jednak poprosić o pomoc chirurga? Którego specjalistę wybrać przy danej dolegliwości?

Chirurg ogólny – co leczy?

Chirurg ogólny skupia się zwłaszcza na chorobach jamy brzusznej – przewodu pokarmowego i dróg moczowych. Do jego kompetencji zaliczają się też tego typu zabiegi jak nastawianie kończyn, resekcja narządów czy trepanacja czaszki. Do chirurga ogólnego należy zwrócić się także, kiedy chorujemy na nowotwór – to właśnie ten lekarz odpowiada za diagnostykę takich schorzeń. W zakres jego obowiązków należy również opieka nad pacjentem po niedawnych zabiegach.

Specjalizacje dla chirurga

Jak przed momentem wspomnieliśmy, stworzone zostały także specjalizacje chirurgiczne. Do najszerzej znanych zaliczają między innymi chirurgia naczyniowa, koncentrująca się na leczeniu systemu krwionośnego i kardiochirurgia, która zajmuje się chorobami serca. Odrębną specjalizacją jest chirurgia dziecięca – zabiegi najmłodszych pacjentów może przeprowadzić tylko chirurg dziecięcy. Warto wymienić również chirurgię plastyczną, szczękową lub proktologię koncentrującą się na końcowym odcinku układu pokarmowego.