Operacja jelita grubego

Równocześnie z naświetlaniem i chemioterapią, operacja jelita grubego jest najczęstszym sposobem kuracji nowotworu tego narządu. Jednakże metoda leczenia wymienionego schorzenia zależy od stopnia zaawansowania i położenia guza oraz stanu ogólnego pacjenta. Poza tym operacja jelita grubego jest stosowana m.in. w przypadku: przetoki odbytu, polipów, czy choroby Leśniowskiego-Crohna.

Metoda chirurgiczna jako rodzaj operacji jelita grubego

Pacjenci najczęściej poddawani są operacji jelita grubego metodą chirurgiczną. Z powodu sporego cięcia powłok brzusznych jest ona bardzo “agresywna”. Tuż po operacji, pacjentowi przez średnio tydzień podaje się pożywienie drogą dożylną. Całkowita rekonwalescencja trwa około 6 tygodni.

Operacja jelita grubego – metoda laparoskopowa

Laparoskopowa resekcja jest nowocześniejszą metodą operacji tego narządu. Używając laparoskopu, chirurg robi kilka niewielkich nacięć w powłoce brzusznej i wykonuje zabieg. Taka metoda posiada wiele plusów: pozwala skrócić czas rekonwalescencji i szybciej powrócić do zwykłego trybu funkcjonowania. Pacjent będzie miał też mniej widoczne ślady po zabiegu. Jednakże nie każdy może zostać zakwalifikowany do tego rodzaju leczenia.