Operacja tarczycy – praktyczny poradnik

Tarczyca jest jednym z nadrzędnych narządów wytwarzających kluczowe dla organizmu człowieka substancje chemiczne. Odpowiada za tempo spalania kalorii, działanie układu krwionośnego, wegetatywnego, prawidłową pracę mózgu. Niestety w dzisiejszych czasach przypadki zachorowań na groźne schorzenia tego narządu są zatrważające.

Operacja tarczycy grozi sporej grupie Polaków

Coraz większa liczba mężczyzn zapada na schorzenia tarczycy. Najczęściej rozpoznawane komplikacje to nadczynność, Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa. Zachorowalność jest zdecydowanie częstsza u 20-letnich pań, u których zdarzają się nierzadko także rakotwórcze guzy tym narządzie. Wówczas niezbędna jest operacja tarczycy, aby nie dopuścić do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się schorzenia. Musimy pamiętać, że niejednokrotnie takie operacje skutkują usunięciem tarczycy, co zwiastuje przyjmowanie syntetycznych substancji zawartych w lekach przez długie lata.

Zabezpiecz się przed operacją tarczycy – metody wykrywania schorzeń tego gruczołu

Przeprowadzenie próby wielkości tyreotropiny we krwi jest najistotniejszym badaniem jakie konieczne jest do wykluczenia schorzenia tarczycy. Diagnostykę hormonów może przeprowadzić nawet lekarz pierwszego kontaktu. W przypadku wykrycia poziom TSH podwyższonego ponad 4 – niezbędna jest opinia endokrynologa. Doktor każe w takim wypadku pójść na badania radioizotopowe tego gruczołu, których zadaniem jest sprawdzenie wielkości narządu, a także jego budowy.

Kiedy usunięcie tarczycy jest konieczne

Operacja tarczycy okaże się koniecznością, kiedy diagnostyka wykaże niepokojące zmiany. W przypadku wykrycia guzków kancerogennych chirurg może podjąć decyzję o usunięciu tarczycy (całego gruczołu, jednej strony bądź płatu z węziną). Zabieg wykonywany jest po podaniu środków znieczulających, a tuż po nim operowanemu poleca się nie wykonywać ciężkich prac aż do zagojenia się rany. W zapobieganiu chorobom tarczycy kluczowa jest prawidłowa dieta, obfitująca w jod i kwasy omega 3 i 6.