Praktyczne sposoby na szybkie zwalczenie przeziębienia

Jesienna aura sprzyja osłabieniu odporności. Zazwyczaj dopadają nas nieżyt nosa, kaszel oraz podrażnione gardło. Aby się im nie dać tak łatwo, poznać kilka wskazówek, które pozwalają strzec organizm przed przeziębieniem. Przedstawiamy kilka z nich.

Czym rozgrzewać organizm?

Wirusy atakują nasz organizm na ogół wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o 2-3 stopnie. Z tej przyczyny warto rozgrzać organizm za pomocą gorącego prysznica bądź herbaty. Do herbaty można wrzucić sok z pomarańczy lub cytryny, które zawierają duże ilości witaminy C. Wyśmienitym dodatkiem jest też bogaty w substancje przeciwzapalne korzeń imbiru oraz odrobina cynamonu. Aby nadać napojom odrobiny słodyczy warto sięgnąć po sok malinowy. Jeżeli idzie o gorącą kąpiel, urozmaićmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. pichtowego, szałwiowego czy eukaliptusowego, co dodatkowo wpłynie zbawiennie na udrożnienie dróg oddechowych.

Przeciwbakteryjne syropy z czosnku oraz cebuli

Czosnek i cebula także zawierają pokaźną dawkę witamin. Na ich bazie produkuje się domowe syropy zapobiegające przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z najtańszych i najszerzej rozpowszechnionych metod walki z infekcjami. Jak go przyrządzić? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i polewamy miodem. Miksturę odstawia się na chwilę, aby cebula puściła sok. Taki syrop trzeba pić co parę godzin. Tak samo można zrobić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą działanie bakteriobójcze. W tym celu trzeba zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny oraz dodać odrobinę wody. Tak przygotowany syrop również rekomenduje się spożywać kilka razy w ciągu dnia.

Mleko, masło oraz miód na podrażnienie gardła

Kiedy odczuwamy uczucie drapania w gardle, wypada wypróbować kompozycję masła, miodu oraz mleka. Świetnie zdaje ona egzamin jako nawilżacz gardła. W przypadku tego specyfiku trzeba mieć na uwadze, aby mleko nie było za gorące, ponieważ osłabi to dobroczynne oddziaływanie pozostałych składników. Dla złagodzenia podrażnień gardła zaleca się też picie herbaty z szałwii oraz płukanie gardła wodą z solą.

Czemu należy chronić się przed przeziębieniem?

Mimo, że pospolite przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego lekceważenie może nieść za sobą poważne konsekwencje. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Miejmy jednak na uwadze, że jeżeli symptomy nasilają się to powinno się umówić się na wizytę do internisty.