Rodzaje alergii – która z nich Ci dokucza?

rodzaje alergii

Wiele substancji jest w stanie wywoływać uczulenia. Co istotne, pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że muszą uważać na dane substancje – odwiedzają lekarza dopiero wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy uczulenia. I choć wiedza na temat alergii jest w dziś coraz większa, należy powiedzieć kilka słów o ich typach oraz substancjach, które je powodują. Zwłaszcza, że sporo z nich stosujemy codziennie, natomiast dla uczulonych zjedzenie nawet śladowych ich dawek może stać się przyczyną ciężkich powikłań, a niekiedy nawet śmierci.

Rodzaje alergii – jak zdiagnozować?

Najczęściej odnotowuje się uczulenia pokarmowe. Takie rodzaje alergii dają o sobie znać po zjedzeniu pokarmów zawierających alergeny – mogą to być żyto, ryby czy orzechy. Uczulenia kontaktowe powodowane są natomiast przez styczność z danymi pierwiastkami – na przykład niklem czy kauczukiem. Nierzadko przyczyną alergii bywają także pyłki drzew i sierść zwierząt – uczulenie daje wtedy o sobie znać świądem spojówek, katarem i bólem zatok.

Rodzaje alergii a leczenie

Niezależnie od tego, które rodzaje alergii nas dotykają, po zauważeniu początkowych objawów musimy jak najszybciej iść do przychodni. Po stwierdzeniu alergii powinniśmy też sprawdzić jak unikać alergenów oraz co zastąpi nam określone składniki pokarmowe. Pomocne w takich przypadkach będą wiadomości uzyskane w serwisach o zdrowiu skierowanych do pacjentów uczulonych – łatwo dzięki temu wykorzystać wiedzę osób długo walczących z uczuleniem.

Portal MojeAlergie.pl