Urologia – czym się zajmuje i jakie zabiegi przeprowadza urolog

Jeśli interesujesz się urologią w Krakowie, koniecznie zajrzyj tu.

Wizyta u urologa wywołuje u wielu pacjentów skrępowanie. Choroby, jakie bada urologia, postrzegane są jako niezmiernie krępujące, co powoduje, że osoby, które zauważyły u siebie alarmujące symptomy choroby, w wielu przypadkach opóźniają o kilka miesięcy badanie u lekarza specjalisty. Niestety może to skutkować daleko idącymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Jakie symptomy są wskazaniem do wizyty u urologa?

Urologia zajmuje się identyfikacją oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu są odpowiedzialne chociażby za produkcję hormonów czy wydalanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny metabolizmu protein. Na schorzenia układu moczowego może wskazywać sporo rozmaitych symptomów, które w wielu przypadkach są bagatelizowane przez chorych z nadzieją, że same ustąpią. Na jakie wobec tego objawy trzeba zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do bezzwłocznego umówienia się na badanie urologiczne? Są to przede wszystkim wszelakie zmiany dotyczące moczu, czyli zauważenie w nim ropy albo krwi, jego spienienie bądź ciemne zabarwienie, ale również nieregularny strumień moczu, ból bądź pieczenie przy jego oddawaniu, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy mogą być również mniej wyraziste, przykładowo spuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze i ból w okolicy podbrzusza bądź pleców. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, dlatego mężczyźni powinni udać się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką, utrzymaniem erekcji czy kiedy spostrzegą zmiany na prąciu lub jądrach. Wypada przy okazji zauważyć, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci przychodzą do poradni urologa?

Pacjenci na ogół zgłaszają się do poradni urologa celem otrzymania porady dotyczącej wazektomii, wykonania cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego narządu), a także leczenia torbieli nerek, stulejki lub wodniaka jądra. Lekarze urolodzy każdego dnia przeprowadzają również mnóstwo skomplikowanych zabiegów, jak np. nefrektomia (czyli usunięcie nerki), przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i plastyka miedniczek nerkowych.

Nasze dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]