Polipy jelita to uwypuklone zmiany na śluzówce, które często swoim wyglądem nasuwają skojarzenia z balonikami. Biorąc pod uwagę niektóre sytuacje, polipy narastają i zanikają samoistnie, w pozostałych casusach rozrastają się. Zazwyczaj przez wiele dni nie dają one objawów. Nierzadko uświadamiamy sobie ich istnienie dopiero wtedy, kiedy wywołają wycieki krwi z odbytu.
Usunięcie polipa jelita – jak przebiega rozpoznanie przed zabiegiem
Odkrycia polipów przeważnie dokonuje się przypadkowo w trakcie badania radiologicznego. Polipy jelita cienkiego czy układu pokarmowego stanowią najczęściej niegroźne zmiany, które nie wprowadzają ryzyka poważniejszych komplikacji. Natomiast te, które pojawią się w jelicie grubym, mają niestety skłonność do zmiany swojego charakteru, a później przekształcenia się w nowotwór. Ze wspomnianego powodu zazwyczaj dokonuje się ich usunięcia. Dowodzi to także, że regularne badania u lekarza pozwalają oszczędzić wielu problemów w przyszłości.
Metody usunięcia polipa jelita
Wyleczenia polipa dokonuje się różnymi metodami w zależności od jego rozmiarów. Niewielkie zmiany możemy zlikwidować podczas kolonoskopii, te większe wywołują konieczność ingerencji chirurgicznej. Skutkiem poprawnie przeprowadzonego zabiegu jest całkowite pozbycie się problemu z organizmu pacjenta. Jako iż jednorazowa interwencja nie zapobiega jednak powstawaniu następnych zmian śluzówki, poleca się systematyczne stawanie do kontroli poprzez kolonoskopię, co około dwa lata.