Protezowanie umożliwia rozszerzenie dróg żółciowych tak w łagodnych chorobach, jak i u pacjentów zmagających się z nowotworami. W ostatnim razie może być stosowane jako część leczenia paliatywnego albo przygotowanie do zabiegów chirurgicznych. Jak może polepszyć się stan pacjentów poddanych leczeniu opisywanych techniką? Czemu lekarze tak często z niej korzystają?
Jak przebiega protezowanie?
Należy zaznaczyć, że nie wszyscy chorzy mają szansę na protezowanie przewodów żółciowych. Operacja przeprowadzana jest wszak w pełnej narkozie, a w przypadku jakichkolwiek utrudnień, anestezjolog powinien odmówić rozpoczęcia protezowania.
Wskazania do protezowania
Lekarze zlecają protezowanie, gdy u pacjenta z rozmaitych przyczyn doszło do zwężenia przewodów żółciowych. Tego typu zmiany mogą być objawem tak mało poważnych chorób, jak i raka.
Protezowanie – zalety
Rozszerzenie przewodów żółciowych daje szansę uniknąć wielu groźnych powikłań – dzięki niemu można zmniejszyć niebezpieczeństwo wystąpienia żółtaczki. Protezowanie może być również łagodniejszą alternatywą dla znacznie cięższego leczenia operacyjnego.
Powikłania po protezowaniu
Chorzy nie dostają niestety całkowitej pewności co do tego, że protezowanie zakończy się powodzeniem – z uwagi na to należy przygotować się na możliwe komplikacje. Wśród najpopularniejszych problemów lekarze wymieniają poważne schorzenia kanałów żółciowych, którego objawami są dreszcze i podwyższona temperatura. Czasem doprowadza to również do krwotoków z przewodu pokarmowego.